Актуелно

Во јубилејната година „Нелт“ со зголемени приходи и остварени нови партнерства
0 коментар

Во јубилејната година „Нелт“ со зголемени приходи и остварени нови партнерства

Нелт СТ, членка на регионалниот конгломерат Nelt Grupа, во 2023 година, кога одбележува јубилејни 25 години работа на македонскиот пазар,..

Прочитај повеќе
Светот како брендирана депонија: ЕУ сака да стави крај на брзата мода
0 коментар

Светот како брендирана депонија: ЕУ сака да стави крај на брзата мода

Се проценува дека модната индустрија е еден од најголемите светски загадувачи, одговорна за околу 20% од отпадните води на планетата..

Прочитај повеќе
Фајнанс тинк: Наместо пензиите да растат, платите на функционерите да се скратат
0 коментар

Фајнанс тинк: Наместо пензиите да растат, платите на функционерите да се скратат

Моменталната состојба со пензиските финансии не дозволува зголемувања на пензиите надвор од предвиденото законско усогласување, кое е доволно за да..

Прочитај повеќе
Колку трошат бугарските граѓани во Берово, Пехчево и Делчево?
0 коментар

Колку трошат бугарските граѓани во Берово, Пехчево и Делчево?

Граѓаните од Бугарија кои што доаѓаат во пограничните македонски градови Берово, Пехчево и Делчево, во просек трошат околу 253 евра..

Прочитај повеќе
Над 33 милиони евра оставиле граѓаните лани само во пет туристички агенции
0 коментар

Над 33 милиони евра оставиле граѓаните лани само во пет туристички агенции

Минатата година, туристичките агенции имаа полни раце работа, по кризните ковид години кога народот не можеше слободно да патува. Тој..

Прочитај повеќе
На колку години се оди во пензија во земјите од регионот?
0 коментар

На колку години се оди во пензија во земјите од регионот?

 Пензиските системи во регионот и Европа се во фаза на промени. Во повеќе земји интензивно се размислува за зголемување на..

Прочитај повеќе
Грантови до 40.000 евра и индивидуални обуки за иновативни Agritech и Tourtech идеи
0 коментар

Грантови до 40.000 евра и индивидуални обуки за иновативни Agritech и Tourtech идеи

Дали сте подготвени да го подигнете вашиот стартап на следното ниво? Или имате иновативна идеја која наоѓа примена во земјоделието,..

Прочитај повеќе
Kорпоративната алчност ja качи до небо инфлацијата во Европа
0 коментар

Kорпоративната алчност ja качи до небо инфлацијата во Европа

Ројтерс објави приказна за состанокот меѓу европските централни банкари оваа недела, одржан некаде во Финска во зафрлено село над арктичкиот..

Прочитај повеќе
ЕУ под притисок да воведе поправедни работни услови за странците
0 коментар

ЕУ под притисок да воведе поправедни работни услови за странците

Тешко е да се работи во Европа ако сте граѓанин на земја надвор од ЕУ. И покрај драматичниот недостиг на..

Прочитај повеќе
Работа во странство
0 коментар

Работа во странство

Работа во Србија         Работа во Хрватска =      Работа во Германија    

Прочитај повеќе
Анкета: Дали треба да се затворат обложувалниците во Македонија?
0 коментар

Анкета: Дали треба да се затворат обложувалниците во Македонија?

„Независен.мк“ преку својата страницата Понуди за работа објави анкета со прашањето: Дали треба да се затворат обложувалниците во Македонија?  ..

Прочитај повеќе
Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство
0 коментар

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство. Пазарот ќе се либерализира, но дали целосно или таргетирано,..

Прочитај повеќе
Празници и неработни денови: Кој во регионот најмногу одмара?
0 коментар

Празници и неработни денови: Кој во регионот најмногу одмара?

Кој на Балканот најмногу работи, а кој најмногу одмара? Ова прашање неретко е предмет на дискусија во земјите од регионот,..

Прочитај повеќе
Дали растот на платите на административците ќе им донесе подобар живот?
0 коментар

Дали растот на платите на административците ќе им донесе подобар живот?

Новиот закон за систем на плати во јавниот сектор е на јавна расправа до 15 февруари. Претпоставките за новата пресметка,..

Прочитај повеќе
Синдикатот бара повлекување на предлог-законите за плати во јавниот сектор и за работни односи
0 коментар

Синдикатот бара повлекување на предлог-законите за плати во јавниот сектор и за работни односи

Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) бара да се повлечат предложените закони за плати во јавниот сектор и за работни односи,..

Прочитај повеќе
Истражување: Речиси 40 отсто од онлајн-продавниците користат манипулативни техники
0 коментар

Истражување: Речиси 40 отсто од онлајн-продавниците користат манипулативни техники

Речиси 40 отсто од онлајн-продавниците користат манипулативни техники за да ги наведат потрошувачите да донесуваат одлуки што не се во..

Прочитај повеќе
Граѓаните прашуваат: Ако се увезат странски работници, ќе се увезат ли и политичари, министри, газди и судии?
0 коментар

Граѓаните прашуваат: Ако се увезат странски работници, ќе се увезат ли и политичари, министри, газди и судии?

Додека од државниот врв се засилуваат најавите за увоз на работна сила од странство, оваа идеја се дочека  во земјата..

Прочитај повеќе
Речиси 300.000 граѓани во Македонија имаат животно осигурување
0 коментар

Речиси 300.000 граѓани во Македонија имаат животно осигурување

Продолжува континуираниот раст на масовноста при вложувања во ризико осигурувањето на живот кое нема штедна компонента и најчесто е обезбедување..

Прочитај повеќе
„Магнамехатроникс“ ќе инвестира 40 милиони евра во ТИРЗ Штип и ќе отвори 600 работни места
0 коментар

„Магнамехатроникс“ ќе инвестира 40 милиони евра во ТИРЗ Штип и ќе отвори 600 работни места

Во Технолошко-индустриската развоја зона во Штип ќе се отвори нова фабрика, инвестиција на компанијата „Магнамехатроникс“ која дизајнира, развива и произведува..

Прочитај повеќе